Codex

Interested in functions, hooks, classes, or methods? Check out the new WordPress Code Reference!

User:Zakladylaboratoryjneroszaka/Wprowadzenie do Blogowania

Czym jest „blog”?

„Blog” w skrócie jest to wersja „weblog”, który jest określeniem używanym do opisania stron internetowych, które utrzymują trwale kronikę informacji. Własnościami bloga są komentarze typu dziennikowego i linki do artykółów na innych stronach internetowych, zwykle prezentowanych jako lista wpisów w odwróconej chronologicznej kolejności. Blog rozciąga się na tematy od osobistego do politycznego i może się skupiać na jednym wąskim temacie lub na całej gamie tematów.

Wiele blogów skupia się na szczególnym temacie, takim jak projektowanie stron internetowych, sportach, dekorowanie domów lub technologiach mobilnych. Niektóre łączą odmienne style, prezentują linki do wszystkich typów innych stron. Inne są bardziej jak osobiste dzienniki, prezentujące codzienne życie i przemyślenia autora.

Ogólnie mówiąc (chociaż są wyjątki), blogi mają tendencje do kilku wspólnych cech:

diagram
  • Główny obszar zawartości z artykułami wylistowanymi chronologicznie, najnowsze na górze. Często artykuły są zorganizowane w kategorie.
  • Archiwa starszych artykułów.
  • Sposób dla ludzi by mogli zostawić komentarz o artykule.
  • Lista linków do innych powiązanych stron zwanych „blogroll”.
  • Jeden lub kilka kanałów informacyjnych tzw. feeds, takie jak RSS, Atom lub RDF.

Niektóre blogi mogą mieć dodatkowe cechy oprócz tych. Zobacz to krótkie wideo po angielsku z prostym wytłumaczeniem czym jest blog.short video

Kim jest "bloger"?

Bloger to osoba, właściciel lub administrator bloga albo osoba utrzymująca bloga. To jest, umieszczającą artykuły lub nowe wpisy, informacje, dzieli się najbardziej aktualnymi niusami, opiniami albo jakimś studium przypadku. Takie wpisy noszą nazwę postów.

Zawartość bloga

Zawartość to powód istnienia każdej strony internetowej. W handlu detalicznym strony oferują katalog produktów. Strony uniwersyteckie zawierają informacje o ich kampusach, historię i fakultety. Serwisy informacyjne pokazują najnowsze wiadomości. Na swój osobisty blog możesz użyć kilka uwag lub opinii. Bez jakiejś zaktualizowanej zawartości, prawie nie ma powodu by odwiedzić stronę więcej niż raz.

Na blogu, zawartość składa się z artykułów (zwanych czasem "postami" lub „wpisami”), które autor/autorzy piszą. Tak, niektóre blogi mają wielu autorów, każdy pisze jej/jego własne artykuły. Typowo, autorzy bloga tworzą swoje artykuły w sieciowym interfejsie, wbudowanym w sam system blogowania. Niektóre systemy blogowania dodatkowo wspierają możliwość użycia samodzielnego oprogramowania „klienta weblog”, który umożliwia autorom pisanie artykułów offline i uploadowanie ich w późniejszym czasie.

Komentarze

Chcesz interaktywnej witryny internetowej? Czyż nie byłoby miło gdyby czytelnicy witryny mogliby zostawić komentarz, wskazówkę lub wrażenie jakie odnieśli widząc witrynę, lub o którymś z artykułów? Na blogach, mogą! Umieszczanie komentarzy jest jedną z bardziej ekscytujących cech blogów.

Większość blogów ma metodę, która umożliwia odwiedzającym pozostawienie komentarza. Po za tym są ładne sposoby dla autorów innych blogów do pozostawienia komentarza nawet bez odwiedzania danego bloga! Tzw. „pingbacks” lub „trackbacks”, informują innych blogerów, gdy cytują oni artykuł z innej witryny w swoich artykułach. Wszystko to ma zapewnić, że rozmowa w sieci może być utrzymana bezboleśnie wśród różnych użytkowników witryny i stron internetowych.

Różnice między blogiem a CMS?

Oprogramowanie, które zapewnia metodę zarządzania Twoją witryną jest w skrócie nazywane CMS – ang. Content Management System – "System Zarządzania Treścią". Wiele z programów do blogowania jest pomyślanych jako specyficzny rodzaj CMS. Zapewniają możliwości potrzebne do utworzenia i utrzymania bloga i mogą sprawić, że publikowanie w internecie będzie tak proste jak napisanie artykułu, dając mu tytuł, i organizując go w jedną lub więcej kategorie. Chociaż niektóre programy CMS oferują rozległe i zaawansowane funkcje, podstawowe narzędzie do blogowania zapewnia interfejs, w którym można pracować w łatwy i, do pewnego stopnia, intuicyjny sposób, podczas gdy narzędzie obsługuje część logiczną zaangażowaną w tworzenie Twojej kompozycji prezentowalną i publicznie dostępną. Innymi słowy, Ty skupiasz się na tym co chcesz napisać, a narzędzie do blogowania dba o pozostałą część zarządzania witryną.

WordPress jest takim zaawansowanym narzędziem do blogowania i zapewnia bogaty zestaw możliwości. Poprzez Panel Administracyjny, możesz ustawić zestaw opcji zachowania i prezentacji Twojego webloga. Poprzez tenże Panel Administracyjny możesz łatwo skomponować post bloga, nacisnąć przycisk, i zostać opublikowanym w sieci, momentalnie! WordPress przechodzi przez wielki rozterki by sprawdzić, czy Twoje posty wyglądają dobrze, czy tekst wygląda pięknie, i czy kod html, który generuje, spełnia sieciowe standardy.

Jeśli właśnie startujesz, przeczytaj Początki z WordPressem, gdzie znajdziesz informacje na temat jak szybko i efektywnie skonfigurować WordPressa, tak samo informacje o wykonywaniu podstawowych zadań w WordPressie, takich jak tworzenie nowych postów czy edytowanie już istniejący.

Rzeczy, które blogerzy powinni wiedzieć

W drodze do zrozumienia jak właściwe Tobie oprogramowanie do blogowania funkcjonuje, takie jak WordPress, istnieje kilka terminów i koncepcji, które powinieneś/powinnaś znać.:

Archiwa

Blog jest dobrym miejscem do utrzymania śladów o artykułach na stronie. Wiele blogów zapewnia archiwa oparte na datach (np. archiwa miesięczne lub roczne). Przednia strona bloga może posiadać kalendarz dat powiązanych z dziennymi archiwami. Archiwa mogą być oprócz tego oparte na kategoriach wiążących wszystkie artykuły ze specyficzną kategorią.

To jeszcze nie wszystko; możesz ponad to archiwizować swoje posty wg autora lub alfabetycznie. Możliwości są nieskończone. Ta własność organizowania i prezentacji artykułów w uporządkowany sposób jest tym co czyni blogowanie popularnym narzędziem osobistym do publikacji.

Feeds – Kanały Informacyjne

Feed, czyli kanał informacyjny, to funkcja specjalnego oprogramowania, która umożliwia „Feedreader’om” („Feed-czytelnikom”) dostęp do witryny, automatycznie szuka nowych treści, a następnie umożliwia umieszczenie aktualizacji o tej nowej treści na innej stronie. To umożliwia użytkownikom nadążanie za najnowszymi informacjami publikowanymi na różnych witrynach. Niektóre Feeds łączą pliki RSS (alternatywnie zwany „Rich Site Summary” lub „Really Simple Syndication” w wolnym tłumaczeniu kolejno „łączne bogactwo strony”, „uproszczona wersja bez grafiki”), Atom lub RDF. Damian Roszak, autor witryny Zakłady Laboratoryjne Roszaka napisał [1] kompleksowe podsumowanie o Feeds.

Blogroll

Blogroll to lista, czasem skategoryzowana, linków do witryn, które autor bloga uważa za wartościowe lub interesujące. Linki na liście blogroll są zwykle do innych blogów o podobnej tematyce. Blogroll jest często na pasku bocznym „sidebarze” strony lub istnieje jako dedykowana osobna strona witryny. WordPress posiada wbudowany menedżer linków ang. „link manager” by użytkownik nie musiał polegać na osobach trzecich w tworzeniu i zarządzaniu swoim blogrollem.

Syndication czyli hotlinkowanie treści innej witryny

Feed jest zawartością (zwykle XML) publikowaną do odczytu maszynowego, aktualizowaną regularnie. Wiele blogów publikuje feed (zwykle RSS, ale również możliwe Atom i RDF, itd. jak opisano powyżej). Istnieją narzędzia, które nazywają się „feedreaders”. Działają w ten sposób, że sprawdzają na bierząco wyszczególnione blogi czy zostały zaktualizowane, i kiedy blog jest zaktualizowany, wyświetlają nowy post (w całości lub fragment), i link do niego. Każdy feed zawiera elementy publikowane w czasie. Kiedy feedreader sprawdza kanał informacyjny (feed) szuka tak naprawde nowych elementów. Elementy nowe są odkrywane automatycznie i ściągane dla Ciebie byś mógł/mogła przeczytać, w ten sposób nie musisz odwiedzać wszystkich blogów, które Ciebie interesują. Wszystko co musisz zrobić z tymi feedreaderami to dodać link do kanału RSS każdego bloga, który Cię interesuje. Feedreader poinformuje Cię, gdy tylko, któryś z blogów będzie mieć nowy post. Większość blogów posiada ten „bez graficzny” kanał dostępny dla swoich czytelników.

Zarządzanie komentarzami

Jednym z bardziej ekscytujących cech blogowania są komentarze. Ta wysoce interaktywna funkcja pozwala użytkownikom komentować posty, linkować do Twoich postów i polecać je. Jest to znane jako trackback i pingback. Omówimy również jak moderować i zarządzać komentarzami, i jak radzić sobie z irytującym trendem na spam w komentarzach, kiedy niechciane komentarze są umieszczane na Twoim blogu.

Trackback

Trackbacki zostały oryginalnie stworzone przez SixApart, twórców pakietu blogowania MovabeType. SixApart ma dobre wprowadzenie do trackbacków po angielsku:

W skrócie, TrackBack został zaprojektowany by udostępnić metodę powiadamiania między witrynami: to metoda by osoba A powiedziała osobie B, „To jest coś co może Cię zainteresować”. Aby tego dokonać, osoba A wysyła TrackBack do osoby B.

Lepsze wytłumaczenie jest takie:

  • Osoba A pisze coś na swoim blogu.
  • Osoba B chce skomentować na blogu osoby A, ale chce by jej własni czytelnicy widzieli co ma do powiedzenia, i byli w stanie skomentować na jej blogu.
  • Osoba B umieszcza post na swoim blogu i wysyła trackback do bloga osoby A.
  • Blog osoby A odbiera trackback, i wyświetla go jako komentarz do właściwego postu. Ten komentarz zawiera link do bloga osoby B.

Ten pomysł jest taki, by więcej osób zapoznało się z rozmową (czytelnicy obu osób A i B mogą śledzić linki do ich postów), oraz że istniej pewien poziom autentyczności komentarzy trackback ponieważ pochodzą ze źródeł innego webloga. Niestety, nie ma faktycznej weryfikacji przychodzącego trackback’u, a w rzeczywistości mogą być nawet fałszywe.

Większość trackback’ów wysyła do osoby A małą fragment tego co osoba B ma do powiedzenia. W ten sposób zachęca osobe A i jej czytelników do wejścia na witryne osoby B, by przeczytać reszte, oraz do skomentowania.

Trackback osoby B do osoby A zostanie wysłany wraz ze wszystkimi komentarzami. To oznacza, że osoba A edytuje zawartość trackback’u na swoim serwerze, a to skolei oznacza, że cała idea autentyczności nie jest tak naprawde rozwiązana. (Notka: Osoba A może jedynie edytować zawartość trackback’u na swojej witrynie. Nie może edytować postu na blogu osoby B, która wysłała trackback.)

SixApart opublikowało oficjalną specyfikacje trackbacku – tłumaczenie dostępne na stronie Zakładów Laboratoryjnych Roszaka.

Pingback

Pingbacki zostały zaprojektowane by rozwiązać niektóre problemy jakie ludzie widzieli z trackback’ami. Dlatego oficjalna dokumentacja pingbacku brzmi tak bardzo jak opis trackbacku:

Na przykład, Iwona pisze interesujący artykuł na swoim blogu. Ania czyta artykuł Iwony i komentuje go, linkując do oryginalnego postu Iwony. Używając pingback, oprogramowanie Anii może automatycznie poinformować Iwone, że jej post został zlinkowany, po czym oprogramowanie Iwony może dołączyć tę informacje na swojej witrynie.

Najlepszym sposobem myślenia o pingbackach jest zdalny komentarz:

  • Osoba A pisze coś na swoim blogu.
  • Osoba B pisze na swoim blogu, umieszczając link do postu osoby A. To automatycznie wysyła pingback do osoby A, gdy obie mają blogi z włączoną opcją pingback.
  • Blog osoby A odbiera pingback, następnie automatycznie przechodzi do postu osoby B by potwierdzić rzeczywiste źródło tego pingbacku.

Pingback jest generalnie wyświetlany na blogu osoby A jako poprostu link do postu osoby B. Powszechnie wierzy się, że pingbacki nie wysyłają żadnej treści jak trackbacki. To nie jest poprawne. Kiedy dostajesz pingback, będziesz widział/widziała fragment z bloga w sekcji edycji komentarzy swojego kokpitu – ang. dashboard. Problem w tym, że tylko kilka motywów wyświetla te fragmenty pingbacków. Domyślny motyw WordPressa dla przykładu nie wyświetla pingbackowych fragmetów.

W rzeczywistości jest tylko jedna znacząca różnica między pingbackami i trackbackami: pingbacki i trackbacki używają drastycznie różnych technologii komunikacji (kolejno XML-RPC i HTTP POST). Ale, ta różnica jest ważna, dlatego że trackbacki stały się celem spamu. Proces automatycznej weryfikacji przedstawia pewien poziom autentykacji, czyniąc trudniejszym sfałszowanie pingbacku.

Niektórzy uważają, że trackbacki są lepsze ponieważ czytelnicy bloga osoby A mogą przynajmniej zobaczyć część tego co ma do powiedzenia osoba B, a potem zdecydować czy chcą czytać dalej (i czy chcą kliknąć na bloga osoby B). Inni uważają, że lepsze są pingbacki ponieważ tworzą sprawdzalne połączenie między postami.

Użycie pingbacków i trackbacków

Komentarze na blogach są często krytykowane jako dziurawy autorytet, ang. lacking authority, skoro każdy może napisać cokolwiek używając dowolnego imienia, to nie ma żadnego procesu weryfikacji by zapewnić, że dana osoba jest tą, za którą się podaje. Trackbacki i pingbacki mają na celu wprowadzenie jakiejś weryfikacji do blogowych komentarzy.

Aby włączyć trackbacki i pingbacki, w ustawieniach dyskusji Twojego panelu administracyjnego, wybierz te elementy w „ustawieniach domyślnych artykułu”:

Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których łącza zostały umieszczone w artykule.

Pozwól łączyć powiadomienia z innych blgów.

po angielsku:

Attempt to notify any blogs linked to from the article.

Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks.)

Wybranie jednej opcji, ale bez drugiej nie będzie po sąsiedzku. ;)

Kiedy zostaną włączone, trackbacki i pingbacki z innych witryn będą się pojawiać w Twoim panelu administracyjnym tak jak inne komentarze, ale na stronach z Twoimi postami, będą wyświetlane zgodnie z sposobem wyświetlania Twojego motywu.

Po włączeniu, pingbacki są wysyłane automatycznie kiedy opublikujesz post, Ty nie musisz nic robić. Do wysłania trackbacku, będziesz musiał/musiała znaleść URL trackbacku gdzieś na stronie postu do której linkujesz. Jeśli nie możesz znaleść, postaraj się ustalić czy witryna wspiera pingbacki. Jeśli tak, nie powinieneś/powinnaś wysyłać trackbacków. Kopiuj/wklej URL trackbacku w pole Wyślij Trackbacki na ekranie Dodaj Nowy Post. Jeśli nie widzisz tego pola, przejdź do ekranu opcji i wybierz opcje Wysyłaj Trackbacki. Zauważ, że wybranie tej opcji nie wysyła trackbacków, jedynie wyświetla pole o nazwie Wysyłaj Trackbacki. Kiedy publikujesz swój post, trackbacki będą wysłane pod adres, który wkleisz w to pole. To pole pokaże również status trackbacków i pingbacków na Twoim ekranie edycji postów.

Jeśli któś chce wysłać trackback do Twojego WordPressowego bloga bo jego oprogramowanie nie obsługuje pingbacków, Twój adres trackbacku, który powinni wstawić w swój panel edycji postów to Twój link bezpośredni – permalink – postów Twojego bloga z dodanym na końcu „trackback/”. Jeśli jego oprogramowanie wspiera pingbacki, nie musi robić nic, proces jest automatyczny.

Moderowanie komentarzy

Moderowanie komentarzy to funkcja, która pozwala właścicielowi witryny i autorowi monitorować, i kontrolować komentarze na różnych postach, oraz pomaga w namierzaniu komentarzowego spamu. Pozwala Ci moderować komentarze, i możesz usuwać niechciane komentarze, zatwierdzać fajne komentarze, i podejmować inne decyzje w kwestii komentarzy.

Komentarzowy Spam

Komentarzowy Spam odnosi się do bezużytecznego komentarza (lub trackbacku, lub pingbacku) zamieszczanego na blogu. Są one nie istotne względem kontekstu posta. Mogą zawierać jeden lub więcej linków do innych witryn lub domen. Spamerzy używają komentarzowego spamu jako sposób na zdobycie wyższego rankingu swojej domeny tzw. „page rank” w google, by mogli sprzedać te domeny za wyższą cenę lub posiadać wyższą pozycje w wynikach wyszukiwania istniejącej witryny.

Spamerzy są nieustępliwi; ponieważ są w to zamieszane pieniądze, ciężko pracują nad swoją „pracą”. Budują nawet zautomatyzowane narzędzia (roboty), by natychmiastowo dodawać swoje śmieci do jednego lub wielu blogów. Wielu blogerów, zwłaszcza początkujących, czasem czuje się przytłoczonych przez komentarzowy spam.

Są jednak rozwiązania pozwalające uniknąć komentarzowego spamu. WordPress zawiera wiele narzędzi do walki z Komentarzowym Spamem. Z nie wielkim wysiłkiem można nim zarządzać.

Ładne Permalinki – Bezpośrednie Odnośniki (Linki)

Permalinki są stałymi URLami do Twoich postów, tak samo jak kategorie i inne listy blogowych postów. Permalink jest tym co inny bloger użyje by wskazać Twój artykuł (lub sekcje), lub sposób byś mógł/mogła wysłać link do swojej opowieści w wiadomości e-mail. Ponieważ inni mogą linkować do Twoich indywidualnych postów, adres URL do danego artykułu nie powinien się zmieniać. Permalinki są pomyślane tak by były stałe (dostępne przez długi czas).

"Ładne" permalinki to pomysł by URLe były często widoczne dla ludzi, którzy je klikają, i powinny być przygotowane w taki sposób by miały sens, a nie były wypełnione niezrozumiałymi parametrami. Najlepsze permalinki są „hackowalne”, to znaczy, że użytkownik może zmienić tekst linku w swojej przeglądarce by przenieść się do innego miejsca lub listingu na blogu. Na przykład, oto jak domyślny permalink do historyjki może wyglądać w domyślnej instalacji WordPressa:

/index.php?p=423

Skąd użytkownik ma wiedzieć co oznacza „p”? Skąd wziął się numer 423?

Dla porównania, poniżej jest dobrze skonstruowany, „ładny” bezpośredni odnośnik, który mógłby odnosić się do tego samego artykułu, kiedy instalacja jest skonfigurowana do modyfikowania bezpośrednich odnośników:

/archiwum/2014/01/31/kanapka-z-serem/

Ktoś może łatwo zgadnąć, że permalink zawiera date postu, i tytuł, poprostu patrząc na adres URL. Ten sam ktoś może zgadnąć, że hackując URL do postaci /archiwum/2014/01/ otrzyma liste wszystkich postów ze stycznia 2014 roku. Całkiem „ładne”. Po więcej informacji o możliwych wzorach permalinków w WordPressie, zobacz Używanie Bezpośrednich Odnośników.

Blogowanie przez email

Niektóre narzędzia do blogowania oferują możliwość wysyłania postów przez email bezpośrednio do swojego bloga, wszystko bez bezpośredniej interakcji z interfejsem narzędzia do blogowania. WordPress oferuje tę fajną cechę. Używając e-maila, możesz teraz wysłać swój wpis do predefiniowanego adresu email i "włala ;)"! Twój post jest opublikowany!

Uproszczona Nazwa

Jeśli używasz bezpośrednich odnośników, uproszczona nazwa, jest tytułem Twojego postu w linku. Narzędzie do blogowania może uprościć i przyciąć Twój tytuł do bardziej odpowiedniej formy przydatnej w używaniu odnośnika. Tytuł taki jak: „Ja pomyślę życzenie” może być przycięte do „pomysle-zyczenie”. W WordPressie, możesz zmieniać uproszczoną nazwę w coś innego, jak „mysle-zyczenie”, lub „czarowanko”, co brzmi lepiej niż szczerbate słowa bez Polskich znaków.

Fragmenty

Fragmenty są skondensowanymi podsumowaniami wpisów na Twoim blogu, za pomocą narzędzi do blogowania mogących tworzyć je na różne sposoby. W WordPressie, Fragmenty mogą być specjalnie napisane by zsumować post, lub wygenerowane automatycznie przez użycie kilku pierwszych akapitów postu, lub użytym kawałkiem postu do jakiegoś miejsca, określonego przez Ciebie.

Pluginy czyli Wtyczki czyli Dodatki

Pluginy to fajne skrypty, które dodają funkcjonalności do Twojego bloga. One często uwidaczniają jakąś już dostępną cechę lub dodają ją do Twojej witryny.

WordPress oferuje proste i łatwe sposoby dodawania pluginów do Twojego blogu. Z panelu administracyjnego, jest tam strona Pluginy. Kiedy już uploadowałeś/łaś plugin do katalogu pluginów swojego WordPressa, aktywuj go z subpanelu zarządzanie pluginami, i usiądź wygodnie, i obserwuj jak Twój plugin pracuje. Nie wszystkie pluginy są takie łatwe do zainstalowania, ale WordPressowi autorzy i projektanci pluginów dopełniają wszelkich starań by proces instalacji był możliwie najłatwiejszy.

Podstawy – Kilka Rad Blogowania

Zaczynanie nowego bloga jest trudne i to może zrazić wielu ludzi. Niektórzy mogą się zrazić z powodu braku komentarzy lub wizyt. Chcesz wyjść poza ten tłum milionów blogerów, chcesz mieć jeden z tych kilku setek tysięcy blogów, które są naprawdę odwiedzane. Poniżej jest kilka prostych rad, które pomogą Tobie w drodze do mistrzostwa blogowania:

  1. Umieszczaj posty regularnie, ale nie umieszczaj ich jeśli nie masz nic wartego umieszczenia.
  2. Trzymaj się kilku konkretnych kategorii do opisywania.
  3. Nie umieszczaj linków „zapisz się/subskrybuj” i „głosuj na mnie” po całej stronie dopóki nie masz ludzi, którzy lubią Twojego bloga wystarczająco by je ignorować (zwykle tylko przeszkadzają).
  4. Używaj czystego i prostego motywu graficznego jak tylko możliwe.
  5. Baw się, bloguj dla zabawy, komentuj blogi innych ludzi (jako że rewanżują się re-wizytą).
  6. Ciesz się blogowaniem i pamiętaj, nie ma żadnych zasad dotyczących co powinieneś/powinnaś umieścić na swoim blogu.