Languages: English • Български • Español • Français • Italiano • のバックアップ 日本語 Português • Português do Brasil • Русский • 中文(简体) • (Add your language)
Вашата WordPress база данни съдържа всеки постинг (публикация), всеки коментар, и всеки линк, които имате записани във вашия блог. Ако базата данни се изтрие или развали, рискувате да изгубите всичко, което сте написали. Има много възможни причини, поради което това би могло да се случи, и не всички са под ваш контрол. Но това, което вие можете да направите, е бекъп (backup) на вашите данни. В края на краищата, те са важни, нали?
(Статията е превод на WordPress Backups.)
По-надолу следват инструкции за това, как да направите бекъп (резервно копие) на WordPress уебсайт и на вашата WordPress база данни. В допълнение е осигурена и поддръжка в WordPress форумите, за да ви се окаже съдействие по време на процеса.
Да се правят бекъпи е важно, защото проблеми възникват, рано или късно, и вие трябва да сте в състояние да предприемете "спасителни" мерси, когато бедата се случи. Ако отделите няколко минути, за да направите бекъп на базата ви данни, това ще ви позволи да бъдете по-креативни и по-продуктивни във вашия сайт.
Следва списък с документи, които ще ви помогнат да направите бекъп и да възстановите вашите WordPress данни.
Процесът по създаване на резервно копие на WordPress уебсайт се състои от две части: База данни и Файлове. Трябва да създадете резервно копие на целия сайт, и трябва да създадете резервно копие и на WordPress базата данни. Следват инструкции за създаване на резервно копие (бекъп) на вашата WordPress база данни за различни сървърни програми. Ще започнем със съцздаването на бекъп на останалата част от вашия WordPress уебсайт.
Един WordPress уебсайт се състои от следните компоненти:
Всички гореизброени елементи се използват в различни комбинации, за да създадат вашия уебсайт. Базата данни съдържа всичките ви публикации и много от данните, генерирани на сайта, но тя не съдържа изброените елементи, които заедно образуват сайта като цяло. Те трябва да бъдат запазени.
Повечето хостинг компании правят периодични резервни копия на целия сървър, включително и на вашите сайтове, но е необходимо време, за да поискате копие на вашия сайт от техните бекъпи, а бързото възстановяване е важно. Трябва да се научите как да бекъпвате файловете на вашия собствен сайт и да умеете да ги възстановявате. Ето няколко метода:
Запомнете, пазете поне по три резервни копия, за да се подсигурите в случай, ако едно от тях се изгуби, и ги пазете на различни места и на различни видове медии (CD, DVD, различни харддискове и т.н.).
Редовно създавайте резервно копие на вашата база данни, и винаги преди upgrade или преместване на ново място. Следната информация ще ви помогне да създадете бекъп на вашата WordPress база данни, използвайки различни сървърни софтуерни пакети. За подробна информация, свържете се с вашия хостинг за повече информация относно контролния панел и ресурсите, които те предлагат.
phpMyAdmin е една от най-популярните системи за управление на бази данни и се предлага от повечето хостинг компании. Необходимо е да знаете, къде е се намира тя и как да я достигнете във вашия уебсайт и през контролния панел. Ето малко информация за phpMyAdmin.
phpMyAdmin се използва от администратори на сайтове за управление и достъп до MySQL базите данни. По време на процеса на инсталация, вие вероятно сте ползвали phpMyAdmin, за да създадете и редактирате вашата MySQL база данни за WordPress. WordPress пази цялата информация в MySQL база данни и, съответно, phpMyAdmin осигурява интерфейса, необходим за достъп до данните.
Не е необходимо да познавате в детайли phpMyAdmin, за да създадете бекъп на WordPress базата данни; инструкциите по-долу ще ви помогнат стъпка по стъпка да намерите phpMyAdmin на вашия сървър, и след това може да следвате инструкциите за прост и лесен бекъп, или да прочетете статията с по-подробни инструкции: Backing Up Your Database.
В главния контролен панел в cPanel, потърсете логото на MySQL и натиснете линка към MySQL базите данни. На следващата страница, потърсете phpMyAdmin линк и го натиснете, за да влезете в phpMyAdmin.
От страницата Your Account, потърсете линка MySQL Management и го натиснете, за да достигнете до phpMyAdmin.
Потърсете MySQL логото и натиснете линка. Под Configuration изберете MySQL Administration Tool.
Натиснете бутона Databases. После изберете линка към WordPress базата данни, която сте създали по време на процеса на инсталация на WordPress. После натиснете бутона phpMyAdmin.
От главния контролен панел, натиснете Host Manager, после Databases. В следващия прозорец, натиснете Admin. Ще се отвори още един прозорец, който ще ви отведе към phpMyAdmin.
Следва опростена версия на инструкциите, как да използвате phpMyAdmin, за да направите бекъп на WordPress базата данни. За по-подробна информация вижте WordPress Backups и Backing Up Your Database. След като установите как да отворите phpMyAdmin, следвайте указанията по-долу.
Започнете процедурата, като отворите линка Databases в phpMyAdmin панела.
Възможно е да имате няколко бази данни. Изберете тази, която съдържа вашите WordPress данни - тоест, базата данни, която сте създали, когато сте инсталирали WordPress за първи път.
Скрийншотът показва основните таблици в базата данни. Може да имате повече таблици - това е възможно в случаите, че имате някакви плъгини за статистики или плъгини срещу спам.
Пазете тези данни на сигурно място!
За повече информация за WordPress Backup Week или ако искате да бъдете доброволци, вижте: WordPress Backup Week.